Arrinera Hussarya GT istnieje! Premiera polskiego supersamochodu
0 Flares 0 Flares ×

W końcu jest! Podczas targów Autosport International Racing Car Show w Birmingham, odbyła się długo oczekiwana premiera pierwszego w historii polskiego samochodu wyścigowego klasy GT: Arrinera Hussarya GT.

Arrinera Hussarya GT zaprojektowana została z myślą o wyścigach, tak więc główny nacisk położono na uzyskanie optymalnej aerodynamiki, gwarantującej jak najlepsze wyniki na torach wyścigowych. Zastosowane rozwiązania technologiczne udoskonalono dzięki współpracy z profesorem Januszem Piechną z Politechniki Warszawskiej. Jego zespół opracował innowacyjne rozwiązania pozwalające na znacznie lepsze zwiększenie siły docisku do podłoża z minimalną stratą prędkości i przyspieszenia.

Uzupełnieniem pakietu poprawiającego aerodynamikę przodu auta jest dolny splitter z wargą spiętrzającą oraz płaska podłoga. Małe płaty umieszczone po bokach przedniego zderzaka zwiększają docisk przedniej osi oraz wytwarzają podłużne struktury wirowe, ograniczające zaburzenia przepływu powietrza powodowane obracaniem się kół. Arrinerę dociska do nawierzchni strumień powietrza w długim dyfuzorze pod nadwoziem oraz tylny płat generujący siłę dociskającą oraz intensyfikujący pracę dyfuzora. Pokaźny wlot znajdujący się na dachu Arrinery Hussarya GT jest częścią układu dolotowego silnika. Ze względu na swoje rozmiary oraz umiejscowienie, zapewnia dopływ czystego i zimnego powietrza, co bezpośrednio przekłada się na osiągi silnika. Wykonany jest z włókna węglowego, a dodatkowa, aluminiowa ramka wlotu zapewnia podwyższoną wytrzymałość na ewentualne uszkodzenia.

Arrinera Hussarya GT

Arrinera GT jest samochodem, który będzie produkowany na zamówienie zgodnie z życzeniem klienta. W samochodzie ulokowano centralnie silnik V8 o pojemności 6.2L, o mocy od 420kM do 650kM i momencie obrotowym od 580Nm do 810Nm.

Arrinera ma napęd na tylną oś. Jednostka współpracuje z sekwencyjną 6-cio biegową skrzynią Hewland LLS, sterowaną półautomatycznie przy pomocy łopatek przy kierownicy. W aucie zastosowano sterownik Pectel SQ6M wraz z systemem kontroli trakcji.

Za odczyt i zapis parametrów pojazdu odpowiada komputer Cosworth ICD Pro – zaprojektowany przez polską firmę Exumaster, która produkuje elektronikę do motorsportu.

Arrinera Hussarya GT

Zawieszenie jest autorską konstrukcją inżynierów firmy, jest to układ typu push-rod, składający się z klasycznych, dwóch podwójnych trójkątnych wahaczy oraz regulowanych amortyzatorów i sprężyn Öhlins, które zostały zaprojektowane od podstaw specjalnie dla Arrinery. Zestaw hamulcowy dostarczyła firma Alcon. Składa się z tarcz o średnicy 380mm oraz 6-cio tłoczkowych zacisków.

Arrinera Hussarya GT wyposażona jest w sportowy układ ABS firmy Bosch. Dostawcą opon jest firma Michelin, współpracująca z Arrinerą. Opony to model S8H, który znajduje się na 18calowych, lekkich felgach Braid.

Tworząc samochód, projektanci zwracali szczególną uwagę na obniżenie wagi. Dzięki zastosowaniu specjalnej stali BS4T45, używanej w motosporcie, udało się uzyskać wyjątkowo niską masę samochodu, wynoszącą 1250 kg. Cała rama przestrzenna jest zbudowana zgodnie z homologacją FIA, zapewniając najwyższy poziom bezpieczeństwa. Nadwozie Hussarya GT wykonane jest w całości z włókna węglowego, natomiast podłoga oraz niektóre elementy wnętrza z kevlaru.

Cena samochodu Arrinera Hussarya GT zacznie się od 139,000 funtów, a jego sprzedaż prowadzona będzie przez brytyjską spółkę Arrinera Racing Ltd.

Arrinera planuje przetestować swoją wyścigówkę w roku 2016 biorąc udział w wybranych wyścigach serii GT4 w klasie open. Rozważane są także wyścigi serii 24h, Super Challenge Pirelli oraz British GT Championship.

The following two tabs change content below.
Prywatnie wielki miłośnik czterech kółek, ale pojadę również na dwóch lub trzech. Uważam, że nie ma brzydkich i złych samochodów, ale życie jest zbyt krótkie, by jeździć nudnymi modelami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>