Ponad 130 tys. km bez wymiany oleju – zobacz silnik od środka!
0 Flares 0 Flares ×

Olej w silniku służy nie tylko do smarowania części ruchomych, ale także do odprowadzania ciepła. Warto pamiętać, że jego właściwości pogarszają się zarówno podczas eksploatacji, jak i z upływem czasu. Dlatego zaleca się, aby wymieniać olej silnikowy zgodnie z instrukcją dedykowaną danemu modelowi samochodu, ale nie rzadziej niż co rok. Poniższe zdjęcia prezentują, co stanie się z silnikiem, gdy kierowca zignoruje te wytyczne. 

Bohaterem naszej opowieści jest Audi TT, oraz… jego amerykański (sic!) właściciel, który przejechał bez zalecanej wymiany oleju silnikowego ponad 130 tys. km. Standardowo zaleca się, aby wymiana oleju odbywała się co około 10 -15 tys. km. W nowszych samochodach producenci zwiększyli te okresy do nawet 20 tys. km, łatwo więc obliczyć, że nasz kierowca zapomniał pojawić się w warsztacie przynajmniej 7 razy!

Na poniższych zdjęciach można zobaczyć, w jaki sposób wpływa na silnik brak wymiany oleju. Zdjęcia przedstawiają motor z Audi TT o pojemności 3,2 litra i zostały opublikowane przez fanklub Audi. Według jednego z klubowiczów właściciel potwierdził, że przebieg jest autentyczny. Co zatem zmusiło naszego nieszczęśnika do wizyty w warsztacie? Tego nie wiadomo, ale samochód dojechał do serwisu o własnych siłach!

Silnik bez wymiany oleju

Co się stanie jeżeli olej w silniku będziemy wymieniać za rzadko, albo co gorsza wcale? Pomimo tego, że powyższe audi nadal było w stanie się poruszać nie radzę próbować pobijać tego rekordu. Z czasem parametry oleju silnikowego spadają do poziomu, przy którym nasz silnik nie jest odpowiednio chroniony. Istnieje możliwość tworzenia się szlamu i odkładania nagarów. Zbyt stary olej lub jazda z nieprawidłowym poziomem oleju w silniku może skutkować poważną i kosztowną awarią.

Silnik bez wymiany oleju

The following two tabs change content below.
Prywatnie wielki miłośnik czterech kółek, ale pojadę również na dwóch lub trzech. Uważam, że nie ma brzydkich i złych samochodów, ale życie jest zbyt krótkie, by jeździć nudnymi modelami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>