8 najciekawszych prototypów swoich czasów | TOP
0 Flares 0 Flares ×

Prototypy, które pojawiają się na targach motoryzacyjnych mają na celu sprawdzenie reakcji publiczności i stanowią mocny element strategii marketingowej firmy. Wszyscy producenci prezentują od czasu do czasu swoje koncepty, które mówią w ich imieniu: „To jest miś na miarę naszych możliwości. My tym misiem otwieramy oczy niedowiarkom! Mówimy: to jest nasz miś, przez nas zrobiony, i to nie jest nasze ostatnie słowo!”

Dodoge Deora

Dodge Deora

W 1965 roku dwóch braci – Mike i Larry Alexander pokazali na wystawie w Detroit przerobionego Dodge’a. Samochód zdobył wiele nagród, a jego największym osiągnięciem było stanie się jednym z najbardziej znanych samochodzików Hot Wheels. Pod maską konceptu znalazł się 6- cylindrowy silnik o pojemności 2,8 litra i mocy 101 KM.

Pontiac Firebird Type K Wagon

Pontiac Firebird Type K Wagon

W latach 70- tych Pontiac eksperymentował ze stylem kammback, który polegał charakteryzował się nagle odciętym tyłem nadwozia, dzięki czemu aerodynamika pojazdu miała być dużo lepsza. Z samochodów zaprojektowanych w tym stylu, które pojawiły się w produkcji warto wymienić Citroena CX, Toyotę Prius, czy Hondę CR-X. W każdym razie Ponitac wykorzystał do eksperymentu projekt Pininfariny i tak powstał Pontiac Firebird Type K Wagon. Niestety koszty produkcji tego auta niebezpiecznie zbliżyły się do obszaru po którym poruszało się Ferrari. Projekt zarzucono.

Lincoln Futura

1955 Ford Futura Concept

Samochód zaprojektowany przez Lincolna i zbudowany w całości w Turynie przez Ghia za 250 tys. dolarów. W 1966 roku został zmodyfikowany przez George Barrisa do serialu telewizyjnego o Batmanie.

Ford Gyron

Ford Gyron

Ten futurystyczny dwukołowy gyrocar został pokazany po raz pierwszy w 1961 roku. Jego cechą charakterystyczną była żyroskopowa stabilizacja. Sama idea nie była nowa, pojawiła się bowiem w 1914 roku, niemniej jednak samochód zyskał uznanie oglądających. Sama konstrukcja powstała tylko w celach badawczych i marketingowych.

Alfa Romeo BAT 5

Alfa Romeo BAT 5

Włoski koncept powstał  w ramach wspólnego projektu pomiędzy Alfą Romeo, a Bertone. Współpraca obejmowała stworzenie trzech konceptów: BAT 5 w 1953, BAT 7 w 1954 i BAT 9 w 1955, a głównym celem prac były badania nad aerodynamiką. Wszystkie trzy samochody zostały zaprojektowane przez Franco Scaglione. BAT 5 po raz pierwszy został zaprezentowany w Turynie.

Toyota CX-80

Toyota CX-80

Koncept znany również jako FCX-80 został pokazany w 1975 roku na targach w Tokyo. Miał być eksperymentalnym pojazdem miejskim, który dzięki kompaktowej i lekkiej konstrukcji miał pomóc w oszczędzaniu na paliwie. Dzięki napędowi na przednie koła konstruktorzy mogli pozostawić płaską podłogę.

Ford La Tosca

Ford La Tosca

Linia tego prototypu była inspirowana nowoczesnymi samolotami z lat 50- tych. Został zaprezentowany w 1955 roku i co ciekawe można nim było sterować za pomocą zdalnego pilota.

Ferrari Modulo

Ferrari Modulo

Pojawiło się w 1970 roku, a zostało stworzone w 1967 roku przez Ferrari i Pininfarina. Pod maską znalazł się silnik V12 o mocy 550 KM. Jego prędkość maksymalna to 360 km/h.

The following two tabs change content below.
Prywatnie wielki miłośnik czterech kółek, ale pojadę również na dwóch lub trzech. Uważam, że nie ma brzydkich i złych samochodów, ale życie jest zbyt krótkie, by jeździć nudnymi modelami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>