Kraków: był jednym z najnowocześniejszych budynków w Polsce | Moto Podróże
1 Flares 1 Flares ×

W czasach swojej świetności był uznawany za jeden z najnowocześniejszych budynków w Polsce. Jego budowa trwała ponad 10 lat, a sam hotel funkcjonował przez zaledwie 14 lat. Dlaczego tak krótko? Zanim o tym napiszę, zapraszam do wnętrza hotelu Forum.

Wczoraj…

Hotel Forum został zaprojektowany przez Janusza Ingardena i nawet w obecnych czasach można go uznać za kwintesencję luksusu i dobrobytu, a pamiętajmy, że jego otwarcie nastąpiło w 1988 roku! Posiadał 278 pokoi wśród których znajdowało się 15 apartamentów. Dodatkowo jego wnętrze skrywało sześć sal konferencyjnych mogących pomieścić do 600 osób, dwie restauracje, drink bar, saunę, solarium, korty tenisowe i SPA. Dla żądnych zakupów gości przewidziano dobrze wyposażony Pewex, natomiast goście mający żyłkę hazardzisty mogli odwiedzić pierwsze w Polsce kasyno.

Hotel Forum w Krakowie

Dodatkowo na terenie hotelu znajdował się minigolf, fryzjer, biuro podróży, pralnia, kwiaciarnia, perfumeria i punkt opieki nad dziećmi. 

Sam hotel był wyposażony w bardzo zmyślne systemy komputerowe, a nowinki technologiczne ułatwiały codzienne życie i oczywiście podnosiły standard. Wśród nich można wymienić drzwi na fotokomórkę, a rezerwacje były wprowadzane bezpośrednio do systemu komputerowego co w latach 90-tych wcale nie było takie oczywiste. Ten sam system potrafił podsumować wydatki gościa i dodać je do rachunku.  

Dzisiaj…

Hotel został zamknięty 9 listopada 2002 roku. Jako oficjalną przyczynę podano wówczas wady konstrukcyjne. Jak twierdził ówczesny właściciel woda z Wisły zalewała piwnice i naruszyła konstrukcje fundamentów. 

Warto tutaj wspomnieć, że przeprowadzona w 2007 roku ekspertyza nie potwierdziła powyższej informacji. Pięć lat po zamknięciu hotelu budynek nadal był w dobrym stanie… 

Hotel Forum w Krakowie

Obecnie budynek znany jest przede wszystkim jako największa w mieście powierzchnia reklamowa. Na parterze znajduje się między innymi serwis samochodowy, sklep motoryzacyjny, powstała też klubokawiarnia z ogródkiem nad brzegiem Wisły.

Wnętrze hotelu znajduje się w zaskakująco dobrym stanie. Sam budynek nie jest zdewastowany, ale brak wyposażenia w pokojach i ciemne, zaskakująco niskie korytarze pozostawiają niezatarte wrażenia. Podczas krótkiej wizyty udało się nam zrobić kilka zdjęć… 

hotel_01

hotel_02

hotel_03

 

hotel_04

hotel_05

hotel_10

 

hotel_12

 

 

hotel_18

 

hotel_22

 

Hotel Forum w Krakowie

 

 

 

The following two tabs change content below.
Prywatnie wielki miłośnik czterech kółek, ale pojadę również na dwóch lub trzech. Uważam, że nie ma brzydkich i złych samochodów, ale życie jest zbyt krótkie, by jeździć nudnymi modelami.

31 Comments

 1. ~belkot

  W trakcie rozkradania P.B.P. ORBIS paru cwaniaków zapewniło sobie spokojne życie przy okazji nic nie robiąc.Taka jest przyczyna likwidacji działalności hotelu Forum w Krakowie.Wisła (rzeka) niewinna!

 2. ~Hotelarsko

  Szkoda, wielka szkoda tego obiektu.
  Podobno obecny właściciel ma w umowie kupna wpisane że przez 15 lat nie może w tym budynku powstać żaden obiekt noclegowy. czyli jak dobrze liczę do 2017. Być może wtedy obecny właściciel odrestauruje budynek i będzie miał 3 hotel w Krakowie – z tego co wiem to ma już 2 – oba 5*

 3. ~meg

  Patrzę na ten budynek codziennie. Fakt. Zal go. Tam ponoć sporą ilość azbestu użyto do budowy. Pracowała tam znajoma. robili im badana płuc, czy czasem nie mają jż w nich azbestu.

 4. ~pafnucy

  Autentyczna historia z FORUM. Jadę windą na dół, gra dyskretna muzyka. jestem w garniturze, trzymam wiązkę frezji. Elegancko ubrany facet zagaduje mnie:
  -  Are those flowers for me?
    – Not for you, it’s for my friends wife… 
  - From where are you?- pyta…
  - I’m from Olsztyn, it’s  North part of Poland… odpowiadam
  - oooo… a ja z Białegostoku!!!!!!

 5. ~Gandy

  Przyczyny mogą być dwie:
  1) Konkurencyjna sieć hoteli uniemożliwiła działanie hotelu
  2) Deweloper czeka aż „rozsypie się” istniejący hotel, i za „bezcen” kupi działkę i wybuduje biurowiec lub apartamentowiec.

 6. Anonim

  Dlaczego nie mozemy szanowac przeszlosci tak normalnie . Przeciez terazniejszosc tez bedzie przeszloscia . Uwazam , ze potrzebny jest inwestor i serce . Dzisiejsze budowle wcale nie sa ladniejsze – maja tylko wiecej szkla przez co sa zimniejsze , a to nie znaczy lepsze !

 7. ~wsm

  Robiłem zdjęcia reklamowe zewnątrz i wewnątrz oraz pierwszy folder Hotelu FORUM. Te zdjęcia mam nadal w archiwum. Dokumentowałem też dzień otwarcia hotelu. Na ówczesne czasy – obiekt na poziomie co najmniej zachodnio-europejskim. Do dziś codziennie przejeżdżam w pobliżu i nadziwić się nie mogę, jak można było zniszczyć taki obiekt, który przez te kilkadziesiąt lat mógł pracować na siebie i dla miasta.

    1. ~Bartek

     Jasne! :)

     Ciekawy jestem również tych zdjęć wspomnianych prze wsm z początków dzialalności hotelu.
     @wsm – pokaż nam co nie co :)

     @Piotr Rejowski – jak udało Ci się dostać do środka hotelu? Ciężko jest załatwić coś takiego?

  1. ~olo

   Czytałeś cały wpis? Fundamenty budynku podmywa woda z Wisły.Teraz jest ok. ,ale w każdej chwili budynek może mieć podmyte fundamenty. Żaden inwestor nie kupi takiej tykającej bomby. Chyba, że będą realne szanse na odizolowanie fundamentów od wody (mało realne). Chyba, że kupi działkę by wyburzyć obiekt i postawić nową inwestycję. Los budowli jest więc policzony. Będzie upadać, aż wreszcie ją wyburzą i postawią nowy obiekt.

   1. ~Bartek

    Bzdura! Plotkę o podmywaniu fundamentów wypuścił sam właściciel chcąc mieć pretekst do wyburzenia hotelu. Były robione badania stanu technicznego budynku  i wypadły bardzo dobrze. Fundamenty w żaden sposób nie są zagrożone tak więc tą ‚tykającą bombę’ można między bajki włożyć.

  2. ~Gandy

   może miasto Kraków, przy wsparciu funduszy unijnych (do tego trzeba osoby, która wie jak pisać wnioski o dofinansowanie), może przejąć istniejący budynek i po niedużym remoncie otworzyć hotel?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>