Mercedes-Benz 300 SEL 6.3 by Vath Motorentechnik
0 Flares 0 Flares ×

Mercedes

Powszechnie wiadomo, że takie rarytasy jak prezentowany Mercedes-Benz 300 SEL 6.3 z 1968 roku prezentuje się najlepiej wtedy, gdy po 45 latach zainwestuje się niego niezliczoną ilość czasu, pieniędzy i umiejętności. Przedstawiam najnowsze dzieło ekipy z Vath Motorentechnik Company.

Jakiś czas temu pojawiła się w sieci „reklama” Mercedesa przygotowana przez trzech niemieckich studentów, w której głównym bohaterem jest Adolf Hitler.  W filmie widać auto jadące przez austriacką wieś z początku XX wieku. Maszyna uderza w biegnącego chłopca, którym okazuje się Adolf Hitler. Inspiracją do powstania tego filmu jest oficjalne hasło reklamowe „Mercedes: Wykrywa zagrożenia zanim się pojawią”

Chcieliśmy postawić pytanie, co może się stać, jeśli auta będą mieć duszę i będą mogły wpłynąć na bieg historii. Co by było, gdyby inteligentny system hamowania wymyślono przed laty? Co mogłoby się wydarzyć, gdyby był jeszcze lepszy niż przewidzieliśmy – powidział reżyser reklamy Tobias Haase

Sam już nie wiem, czy ta reklama jest bardziej obrazoburcza, czy śmieszna. Jedno jest pewne, jest przekorna ponieważ Adolf uwielbiał Mercedesy, pierwszego kupił w 1925 roku, a na potrzeby widowiskowych przejazdów wybrał model 770k z 1939.

Ale czy Mercedes może mieć dusze? Dla mnie jak najbardziej. Szczególnie ten, którego postanowiłem Wam dzisiaj przedstawić.

Stary, ale jak nowy

Pierwsze modele W109 pojawiły się w 1965 roku zastępując popularne skrzydlaki. Nadwozie modelu zostało zaprojektowane prze… Francuza (SIC!). Konstrukcja W109 obfituje w wiele Nowoczynach, jak na tamte czasy rozwiązań. Warto wspomnieć o pneumatycznym samopoziomującym się zawieszeniu, tarczowych hamulcach na wszystkich kołach, elektrycznie otwieranych szybach.

Mercedes

Wnętrze ozdabiała deska rozdzielcza wykończona szlachetnym drewnem, a manewry ułatwiało wspomaganie kierownicy. Model W109 miał swojego „biedniejszego” bliźniaka oznaczonego symbolem W108.

Rok po premierze W109 główny inżynier Mercedesa Erich Waxenberger zamontował w swoim służbowym samochodzie 300 SEL silnik V8 pochodzący z topowej limuzyny 600 (W100). Testy trwały około roku i dopiero po wnikliwej analizie zdecydowano się wdrożyć samochód do seryjnej produkcji. Rynek był zaskoczony. Do tej pory Mercedes znany przede wszystkim z zachowawczego stylu, do ekstrawagancji było mu daleko.

300 SEL 6.3 okazał się sukcesem. Ten majestatyczny W109 zasilany jest przez V8 o pojemności 6,3 litra. Motor generuje 250 KM i 510 Nm momentu obrotowego już przy 2800 obr/min. Przyspiesza do setki w zaledwie 6,5 sekundy – pamiętajmy, że ten model był produkowany 45 lat temu! Prędkość maksymalna to 220 km/h.

Zanim prezentowanym modelem zajęli się nim specjaliści z Vath Motorentechnik samochód nie wyglądał tak imponująco. Pracy było sporo, wydatków jeszcze więcej. Ale opłaciło się, co widać na załączonych obrazkach.

I jak myślicie – Mercedes może mieć duszę?

Mercedes

Mercedes

Mercedes

Mercedes

Mercedes

The following two tabs change content below.
Prywatnie wielki miłośnik czterech kółek, ale pojadę również na dwóch lub trzech. Uważam, że nie ma brzydkich i złych samochodów, ale życie jest zbyt krótkie, by jeździć nudnymi modelami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>